Lyže sjezdové

Jak vybrat sjezdové lyže?

Co si ujasnit, než se vydám nakupovat lyže? (Na co se nás prodejce bude ptát)

  • Vaše výška postavy?
  • Vaše hmotnost?
  • Vaše lyžařské zkušenosti? (začátečník, pokročilý, expert)

Zdárně jednoduchá otázka. Ale hodně lidí má problém, objektivně zhodnotit své schopnosti. Ve věšině případů se lidé podceňují. Lidem ale většinou nedělá problém zhodnotit ostatní. Srovnejte se tedy s ostatními lyžaři... Ted už víte, do které skupiny patříte? Myslíte si, že lyžujete lépe, než většina lidí na sjezdovce - zařaďte se do skupiny "expert". "Kontrolovaně" sjedete každý kopec a občas se vydáte na lyže do Alp? Určitě nejste začátečník, i když si zatím třeba tolik nevěříte.

  • Na jakých sjezdovkách se nejčastěji pohybujete?

Raději si přivstanete na upravenou a prázdnější sjezdovku, odpoledne Vás nebaví slalom mezi lidmi a nahrnutými "muldami". Raději odjedete z kopce dřívě a mimo sjezdovku nevyjíždíte? V první řadě se poohlédněte po sportovní lyži, která vyniká hlavně na upravené sjezdovce. Pod vázáním do cca 74 mm.

Kopec Vám "nikam neuteče" :) a ráno si raději na dovolené přispíte a v klidu se nasnídáte. Zkrátka opravdu nepatříte k lidem co čekají na první lanovku... Pohybujete se tedy hlavně na "neupravené" sjezdovce. Podívejte se v první řadě po nějaké univerzálce. Pod vázáním cca 75 mm a více.

Hned jak je možnost, tak se vydáte mimo sjezdovku? Ne vždy se ale taková možnost naskytne, přeci jenom to chce prašánek. Takže jezdíte převážně na sjezdovce? Nejprve se podívejte po nějaké širší univerzálce. Pod vázáním cca 80 mm i více.

  • Jakou rychlostí jezdíte?

Odpověď na tuto otázku je opět relativní. Zkuste se tedy srovnat s ostatními lyžaři. "Všichni" Vás na sjezdovce předjíždí? Pak jezdíte nižší rychlostí . Patříte naopak k "rychlým střelcům" a ostatní lyžaři se Vám na sjezdovce spíše "pletou". Pak jezdíte vyšší rychlostí. Nebo se zkrátka pohybujete střední rychlostí. Jak jednoduché... Rychlejší lyžař potřebuje delší lyži.

  • Jakou preferujete délku oblouku?

S tím souvisí radius lyže. Čím menší, tím je lyže vhodnější na kratší oblouk. Většina lidí bez přemýšlení řekne, že chce lyži na kratší oblouk. Příjde mi, že si myslí, že čím více bude lyže vykrojená (čím menší radius), tím jde o lepší carvingové lyže. Opravdu si myslíte, že dobrá lyže může být pouze "slalomka" (lyže na krátký oblouk)? Možná byste byli překvapeni, jak Vám sedne lyže s větším radiusem. Věnujte prosím této otázce náležitou pozornost a zamyslete se nad svojí jízdou. Když přijedete dolů k lanovce, jaká stopa by za Vámi na sjezdovce zůstala? Kratší, střední, delší oblouky?

  • Co můžu před nákupem lyží ještě udělat?

- Pokud se Vám naskytne nějaká možnost vyzkoušet lyže, tak ji využíjte. Zkuste si i takové lyže o kterých si myslíte, že by Vám nejspíš nevyhovovaly. Třeba budete mile překvapeni. Prodejci si postupně hledají cesty k lyžařům a často si můžete vyzkoušet jejich sortiment přímo na sjezdovce a to zdarma. Tyto informace jsou uvedeny na webech areálů a oficiálních stránkách dovozců/prodejců. Z našich zkušeností lidé z obav kupují moc krátké a točivé lyže, myslí si, že lyžování bude lepší, snadnější, zábavnější. Zvlaště pokud jste lepší lyžaři, tak se nebojte vyšších lyží, ani větších radiusů. Lyže bez problémů zvládnete a utočíte a navíc se Vám odmění klidem v rychlosti.

- Přečtěte si testy lyží, popisy výrobců/prodejců jsou vždy "hezké". Naším oblíbeným časopisem je SKI MAGAZÍN zajímavé informace o lyžích najdete v každém čísle. Koncem roku vychází vždy speciál zaměřený na testy lyží. Nájdete v něm výsledky testů aktuálních modelů lyží všech kategorií. Nevýhodou je, že na tento test nejezdí všechny značky. Na webu jsou po přihlášení starší čísla zdarma k prohlédnutí. Dalším českým časopisem je SNOW, který má také archiv starších čísel.

- Nakupujte tam, kde Vám rádi, ochotně a zkušeně poradí. Lyžování je poměrně drahý sport. Správný výběr je pro Váš pocit rozhodující! Jedině nadšený lyžař, který má vyzkoušené desítky lyží Vám dokáže náležitě poradit a vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými modely lyží. Věřím, že konzultace s odborníkem může být pro Váš správný výběr velmi přínosná.

Zajímavé weby s testy:

http://snow.cz/testy

http://skimagazin.cz/testy-lyzi/

Spousty testů najdete také na kanálu youtube. Většinou ale nejsou v češtině.

Tyto informace berte jako doplňující. Dá se říci, že co člověk to oblíbená kategorie lyží, oblíbená značka, model atd. Každý jezdí trochu jinak a v jiných podmínkách, z čehož plyne, že každému sedí něco jiného. Nenechte se tedy při výběru ovlivnit názory jiných a dejte na svůj úsudek.

Zkuste si vytypovat v první řadě kategorii lyží. Neomezujte se pouze na Vaši oblíbenou značkou. Zajímejte se o konstrukci lyží. Pokud zvolíte vyšší řadu lyží "kteréhokoli" výrobce, tak chybu neuděláte. Na druhou stranu v jednotlivých kategoriích najdete u některých značek lyže orientované spíše výkonostně a sportovně u jiných značek více na pohodlí a uživatelskou nenáročnost.

Pamatujte také na to, že k dobrému pocitu z lyžování přispívá značnou mírou kvalitní servis. Lyže po kvalitním servisu se může proměnit k nepoznání...

Jakou délku lyží zvolit?

Kratší lyže se snadněji ovládají, mají menší radius = jsou točivější. Jsou ale méně stabilní v rychlosti. Pokud máte rádi krátké oblouky v nízké rychlosti, tak zvolte kratší lyže (přibližně po bradu). Stejně tak volte kratší lyže pokud nemáte zvládnutou techniku a teprve se učíte lyžovat.

Delší lyže jsou stabilnější v rychlosti, vyžadují ale lépe zvládnutou techniku. Pokud jste zkušený lyžař, lyžující také na alspkých sjezdovkách, tak se výšky lyží nebojte (volte délku kolem výšky postavy). Lyže jsou pak mnohem klidnější. Máte rádi "extrémní" náklon? Jde to i na obřačkách... Pokud umíte lyžovat, tak ani na delších lyžcíh s větším radiusem nemusíte jet "obrovskou" rychlosti a jenom "rovně". Nevěříte? Vyzkoušejte nějaký novější model obřaček. Budete velmi mile překvapení...

Nejuniverzálnější délka je přibližně k nosu stojícího člověka. Větší, těžší, nebo agresivní, zkušený lyžař potřebuje zpravidla lyži delší a tužší, která mu bude oporou a bude dobře držet zvolenou stopu.

Na různých modelech lyží napříč kategoriemi o sjejné výšce se Vám bude jezdit odlišně! Některé jsou pocitově kratší, jiné delší.

Geometrie lyže

Například: 123x70x103 (vyjadřuje šířku lyže na špičce-středu-patě). Tento údaj je na lyži uveden (sidecut) většinou někde v zadní části lyže.

Geometrie má velký vliv na jízdní vlastnosti. Čím má lyže širší špičku, tím snadněji zahajuje oblouk (v závislosti na tuhosti lyže - agresivněji), na druhou stranu je nestabilní v přímém směru ve větších rychlostech. Širší střed zaručuje větší univerzálnost lyže. Lyže s širším středem jsou použitelnější v neupraveném terénu (i sjezdovka se velmi často mění na neupravený terén - odpoledne, sněžení...). Užší patka dovolí lehké smýknutí. Širší patka je vhodná pro agresivnější carvingovou jízdu. Na upravené sjezdovce je širší lyže pomalejší - má díky ploše větší třecí odpor. V hlubším sněhu se širší lyže méně "boří" a lyžovaní v takových podmínkách je pak snadnější. Na sjezdovce jsou širší lyže lenivější (oproti užším, sportovním - které jsou agresivnější a hbitější), na druhou stranu jsou stabilnější a nekladou na lyžaře vysoké nároky. Lyže se v posledních letech celkově rozšířily. I sportovní modely mají pod vázáním kolem 70 mm - čímž se přiblížily širšímu spektru uživatelů.

Co je to:Radius lyže? Radius vychází z geometrie lyže. Čím je větší rozdíl v šířce špička-střed, střed-pata (čím je lyže více krojená), tím je radius menší. Určuje velikost oblouku, který zahraněná lyže opisuje. Nicméně jedná se o orientační hodnotu! Rádi lyže stále točíte? Kupte si lyži s menším radiusem. Ale pamatujte, že taková lyže je méně stabilní v přímém směru. Chce jet stále točit a díky menšímu rádiusu uděláte na sjezdovce oblouků opravdu hodně, což může být velmi fyzicky náročné. Rádius je závislý také na délce lyže - delší lyže stejného modelu má radius větší, čímž se lyže stává univerzálnější. Další podstatnou věcí u tohoto parametru je fakt, jak radius dokážete využít, což je zapříčiněno tím, jak máte zvládnutou techniku jízdy a na konstrukci lyže (jak se na hraně prohne, jakou má geometrii a zda má například rocker). Radius není "všeříkající". Lyže prošly značným vývojem. Divili byste se, jak veliké rozdíly v pocitu z jízdy mohou být na různých lyží s radiusem 17 m. Některé lyže půjdou ochotněji do oblouku a budou točivější a jiné méně. Lyže s větším radiusem potřebuje ke stabilitě na hraně přeci jenom nějakou rychlost. Lyži s malým radiusem postavíte na hranu i ve velmi malé rychlosti.

Zkuste se v Alpách "pověsit" za nějakého instruktora lyžování, který si šel právě ve volné chvilce zalyžovat a dole se mu podívejte na lyže. S největší pravděpodobností na lyžích uvidíte označení GS (obřačka). Možná udělal na sjezdovce více oblouků, než vy na slalomkách :).

Volkl RTM 81 171 cm; R16,9 m; Geometrie: 129x84x111

Head iSpeed 180 cm; R18 m; Geometrie: 112x66x94

Atomic Redster D2 SL 3.0 165cm; R11 m; Geometrie: 125,5x69x111

Lyže mají Rocker, co to znamená?

Rocker znamená přizvednutí špičky (tip-rocker), nebo paty (tail-rocker) od sjezdovky směrem vzhůru. Od freeride lyží se postupně rozšířil do všech kategorií. Dnes i některé vysoce sportovní modely jako jsou slalomky, nebo obřačky některých značek mají menší tip-rocker (např. Atomic, Salomon, Elan, Rossignol). K čemu je to dobré? Lyže jsou pocitově trochu kratší. Díky přizvednutí jdou snadněji do oblouku, na druhou stranu jsou v rychlosti méně stabilní. "Závodníci" nechtějí o Rockeru ani slyšet - do FIS závodních lyží si cestu nenašel. Pro většinu lyžařů ale může být spíše přínosem. Rozbitou sjezdovkou projede lyže s Rockerem hladčeji a snadněji. Naopak na tvrdé upravené pistě by velmi dobrý lyžař volil spíše lyže bez Rockeru, které budou jistější , agresivnější - sportovnější.

Vlevo lyže (Head iSpeed) bez Rockeru, uprostřed lyže (Atomic Redster D2 SL 3.0) s malým piste rockerem, vpravo allmountain lyže (Salomon BBR 8.9) s poměrně velikým rockerem.

Tradiční prohnutí lyží se nazývá camber. Rocker konstrukce má opačné prohnutí a posouvá kontaktní bod směrem ke středu lyže. Výrobci lyží s prohnutím různě "laborují" (některé modely lyží mohou mít tradiční camber prohnutí velmi potlačeno). Takže není rocker, jako rocker. Velká většina lyží dnes Rocker má. Lyže do prašanu, které mají Powder Rocker mohou tradiční prohnutí Camber zcela potlačit a jsou prohnuté do tvaru písmene "U". Objevil se také vypínatelný Rocker (Fischer Hybrid), nebo doplňující rocker na jedné hraně lyže (Elan Amhibio).

Torzní tuhost (ve zkrutu) lyže má výrazný vliv na jízdní vlastnosti hlavně na tvrdém podkladu. Čím je lyže tužší, tím zajistí lepší vedení. Na druhou stranu je náročnější. Torzní tuhost zkusíte tak, že lyži postavíte na zem na patku, kterou zapřete nohami a na špičce budete lyži zkrucovat rukou.

Tvrdost lyže (flexe) je jedním ze zásadních parametrů při výběru lyží. Čím lepší, nebo těžší lyžař, tím tvrdší lyži volí. Tvrdá lyže je méně poddajná, pokud nemáte zvládnutou techniku, tak Vám chyby neodpustí a bude těžší je do oblouku nasměřovat. Pokud jste ale zkušený lyžař, tak na tvrdších lyžích si jízdu teprve užijete a Vaše lyžování dostane uplně jiný rozměr. Budete mít jistotu i na tvrdé pistě.

Pro zvýšení tuhosti a tvrdosti přidávají výrobci do lyží různé výztuhy, čímž se lyže stáva těžší. Těžší lyže by měla být lepší (ve smyslu: pro lepší lyžaře). Lepší lyže by měla mít celodřevěné jádro. Občas v popisu najdete: dřevěné jádro. Ale to se může nacházet pouze pod vázáním a zbytek jádra bude z "plastu"! Dále se pro zvýšení tuhosti a tvrdosti přidávají nejrůznější vyztužovací prvky. U nejlepších modelů by určitě neměl chybět titanal. Nižší modely si vystačí s laminátem atp.

Pružnost - to jak lyže dokáže převádět energii a navracet svůj původní tvar má značný vliv na její "živost". Což pozorujeme při ukončení oblouku, kdy se mluví o tzv. "reboundu". Velký rebound může vyústit až "vykopnutím" z oblouku.

Pokud se o lyže trochu zajímáte, tak jste jistě narazily na pojmy "sidewall" a "cap". Jedná se o dvě základní rozdělení konstrukce lyží, kdy sidewall konstrukce má bočnice z plastu a capová konstrukce má vrchní folii přetaženou až ke hranám. Objevují se i kombinace, kdy je lyže capová v přední a zadní části a pod vázáním má bočnice. Pryč jsou doby, kdy kvalitní lyže byly pouze s konstrukcí sidewall. I některé FISové závodní lyže mají/měli konstrukci capovou.

Sendwich-sidewall konstrukci budou mít skutečně hodně sportovní, agresivní lyže. Tato konstrukce je dražší a měla by být "kvalitnější". Umožňuje lepší přenos síly na hranu lyže. Capová konstrukce je levnější. Tuto konstrukci budou mít zpravidla "obyčejnější" lyže. Ale jsou i velmi sportovní lyže - nejvyšší modely značky (dřevěné jádro po celé délce lyže, 2 titanaly atd.), které budou mít capovou konstrukci. Ale přeci jenom nebudou s největší pravděpodobností tak "ultimativní" a budou pro "širší publikum". Capová konstrukce má výhodu ve větší odolnosti vůči kosmetickým oderkám na okrajích lyže. Při "plužení" může velmi snadno u sidewall konstrukce dojít k osekání okrajů hranami.

vlevo: capová konstrukce
uprostřed: sidewall konstrukce
vpravo: kombinovaná konstrukce - bočnice pod vázáním

Jaké zvolit VÁZÁNÍ?
Dnes se lyže ve velké většině případů dodávají již od výrobce v setu s vázáním. Lyže v jednotlivých kategoriích jsou tak osazeny odpovídajícím typem vázání. Velmi často jde rozteč jednoduše nastavovat, bez použití nářadí. Dříve byla tato vázání používána hlavně v půjčovnách a byly tak označeny jako "rentálové". Dnes je tento druh vázání na většině lyží. Pokud si lyže v rodině "točíte" (a máte různě veliké boty), tak volte takový set, kde jde vázání jednoduše nastavit i v případě, že namrzne. S vázáním dnes nebývají větší problémy (ve smyslu funkčnosti). Tradičně se vázání liší v kvalitě zpracování a použitých materiálů - některé se snadněji "okopou".

Je vázání vhodné na moji váhu?
Vždy volte lyže s vázáním s ohledem na vaše tělesné parametry a zkušenosti. Ideálně pokud vázání pracuje zhruba v polovině rozsahu svých vypínacích sil DIN. (vypínací síla NENÍ hmotnost vydělěná 10!) Více o nastavení vázání se dočtete: program pro výpočet vypínací síly.

To jaké máte zkušenosti (začátečník, pokročilý, expert) zásadně ovlivňuje Váš výběr. Lyže vyšších řad jsou náročnější na techniku jízdy. Pokud techniku jízdy nemáte doposud zvládnutou, koukněte se raději po zboží nižších řad. Pokud již umíte lyžovat a máte ambice se zlepšovat a jízdu si tak více užívat, tak se nebojte sportovnějších lyží. Začátky budou trochu těžší, ale rychle je překonáte a jízdu na lepších lyžích si mnohem více užijete. Každé lyže jsou trochu jiné, proto je třeba chvilku času, než se s nimi sžijete. Naše zkušenosti jsou takové, že i rekreační lyžař, kterého lyžování baví si lépe zalyžuje na vyšších modelech lyží. Lyže byste měli měnit postupně za vyšší modely s tím, jak se budete zlepšovat. Věnujte výběru značnou pozornost, vyplatí se to! U nás na prodejně Vám vysvětlíme rozdíly přímo u lyží, pokusíme se Vám s výběrem co nejlépe poradit také na dálku. Vždy je to o komunikaci, čím více informací o Vás budeme mít, tím lépe Vám dokážeme poradit a společně vybrat nejvhodnější lyže na kterých se budete dále zdokonalovat a lyžování Vás bude bavit.

Dnes je na trhu spousta kategorií lyží, uvádíme tedy základní přehled. Berte ho prosím pouze orientačně, jelikož není vždy jednoduché lyže do kategorií rozčlenit. V každé kategorii najdete zpravidla lyže pro méně zkušené až po "experty". Můžete se také řídit cenou - čím dražší model lyže jedné značky, tím více je lyže pro zkušenější lyžaře.

Kategorie:

Slalomka (označení SL):

Vysoce sportovní lyže pro zkušené lyžaře s velmi dobrou fyzickou dispozicí milující krátké oblouky na upravené sjezdovce. Jízda na hraně je radost a to i na tvrdé pistě. Velmi dynamické a agresivní lyže umožňující krájet oblouk za obloukem. I tato kategorie prošla značným vývojem, takže se přiblížily "širšímu publiku". Lyže jsou dnes širší a nezřídka kdy na nich najdete i malý tip-rocker.Tato kategorie ale nemylosrdně trestá každou jezdeckou chybu. Pokud na lyži nesprávně zatlačíte může Vás z oblouku i "katapultovat". Často se také může"seknout" hrana a už jste v kotrmelcích. Kdo se s nimi sžije v jedno tělo, tak si užije hodně zábavy. Díky krojení umožňují lyže velký náklon i v menších rychlostech. Chce to ale dobrou fyzičku. Není moc lidí co na nich vydrží jezdit i odpoledne. Nebo si lyžování už moc neužívají a pouze "smýkají" kopec. Lyže jdou do oblouku skoro samy, není třeba na ně ani moc tlačit. Pokud se ale dostanete do vyšší rychlosti a středního oblouku, tak jsou hodně nestabilní. Na přejezdech, kde jedete rovně se klepou a už se nemohou dočkat až je začnete zase točit. I v této kategorii najdete jak agresivnější - sportovnější, tak i trochu pohodlnější a univerzálnější modely (v závislosti na značce). Od závodních lyží se až tolik neliší (na rozdíl od obřaček). Závodní lyže se většinou v krámech neobjevují a za závodní jsou vydávány nejvyšší kategorie - nenechte se tedy "ošálit". Jak poznáte skutečně závodní lyže se kterými se jezdí světový pohár? Nesou označení: FIS. Na takových lyžích se oproti závodním obřačkám parádně povozíte i mezi lidmi na sjezdovce (pokud jste zkušený lyžař). U FISlyží je ale vše řekněme 2x umocněno (jsou stabilnější, agresivnější, živější, tvrdší, náročnější...).

Jednostranně zaměřená lyže. Pokud chcete větší univerzálnost volte lyže delší. Vynikají na tvrdé, upravené sjezdovce. Odpoledne je lyžování poměrně náročné.

Při 165 cm radius cca 12-13 m. Šířka pod vázáním cca 69 mm.

Doporučená délka: - 20 až -10 cm k výšce postavy. Pro může zpravidla délky 165 a 170 cm, pro ženy 155 a 160 cm.

Obřačka (označení GS):

Vysoce sportovní lyže pro zkušené a fyzicky zdatné lyžaře milující rychlou jízdu středním a delším obloukem na upravené sjezdovce. Jízda na hraně je radost a to i na tvrdé pistě. Zůstavají klidné i ve vyšších rychlostech, takže je máte stále pod kontrolou. Zkušený lyžař je "natlačí" i do kratšího oblouku. Chce to ale trochu umu a sílu.I tato kategorie prošla značným vývojem, takže se přiblížily "širšímu publiku". Lyže jsou dnes širší a nezřídka kdy na nich najdete i malý tip-rocker. Do oblouku ale stále nejdou samy, jako slalomky, ale musíte je do oblouku navést vy. Vyžadují tedy aktivní přístup k lyžování. Kategorie pro nejlepší lyžaře, které nebaví jízda na "samotočkách". Kdo má zvládnutou techniku carvingu bude nadšen. I v této kategorii najdete jak agresivnější - sportovnější, tak i trochu pohodlnější a univerzálnější modely (v závislosti na značce). Komerční obřačka je dnes od závodních lyží již hodně vzdálená. Po úpravě pravidel v sezoně 13/14 by se na sjezdovce s parametry závodních lyží s radiusem 35m mezi lidmi nedalo jezdit.

Všimli jste si někdy v televizi při sledování závodů, že po dojetí dostanou závodníci jiné lyže (komerční), kterým dělají reklamu a fotí se s nimi?

Vynikají na tvrdé, upravené sjezdovce. Odpoledne je lyžování poměrně náročné.

Při 175 cm radius cca 17-19 m. Šířka pod vázáním cca 69 mm.

Doporučená délka: K výšce postavy. Velmi dobří, nebo těžší lyžaři volí lyže delší (až +10 cm). Lehčí, nebo né tak zkušení lyžaři mohou volit lyže maličko kratší - 5 cm.

Sport - Race - Cross (zkrátka sportovní univerzálka)

V této kategorii je asi největší "zmatek", co se týče označení. Nicméně jedná se o sportovní lyže, které jsou v řadě pod nevyšší řadou slalomek a obřaček. Dříve jsme se mohli setkat s řadou Cross, která vycházela z populárních Cross závodů. Dnes se takto označují spíše lyže, které jsou napříč kategoriemi. Na allround lyže jezdíte moc sportovně. Výlet mimo sjezdovku Vás moc neláká. Slalomky jsou pro Vás moc točivé, na obřačky si netroufáte a přitom jste sportovní lyžař, který chce lyžovat na upravené sjezdovce libovolnou délkou oblouku - toto jsou lyže pro Vás. Najdete zde také dámské modely. Oproti slalomkám a obřačkám jsou lyže této kategorie trochu méně agresivní a dynamické na druhou stranu jsou více univerzální a tolerantnější a při tom stále dostatečně sportovní. Konstrukce lyží je stejná jako u obřaček a slalomek - dřevěné jádro, titanal (o menší síle). Nicméně jsou vyladěny trochu měkčeji. Častěji zde najdete také tip-rocker (oproti allmountain lyžím je menší). Výborný mix, který umožňuje jízdu libovolnou délkou oblouku a různou rychlostí.

Vynikají univerzálností na sjezdovce v jízdě libovolnou délkou oblouku v různé rychlosti. Nemají výraznější slabší stránku.

Při 170 cm radius cca 14-16 m. Šířka pod vázáním cca 73 mm.

Doporučená délka: K výšce postavy. Velmi dobří, nebo těžší lyžaři volí lyže delší (až +10 cm). Lehčí, nebo né tak zkušení lyžaři volí lyže kratší až - 10 cm.

Allmountain:

Jak již název napovídá, tak se jedná o univerzálky do všech podmínek i terénů. Nejsou tak emoční, jako sportovní modely, které Vám na upravené sjezdovce vykouzlí úsměv na tváři "od ucha k uchu" po každém dojezdu k lanovce (dokud zůstává sjezdovka tvrdá a upravená). S lyžemi allmountain se budete těšit na sjezdovku i odpoledne, nebo pokud zrovna nasněžilo. I v těžších podmínkách si lyžování užijete. Napadnul přes noc prašánek? Nic Vám nebrání vyrazit mimo sjezdovku, kde Vaše lyžování dostane nový rozměr. Lyže této kategorie se mohou značně lišit. Najdete zde modely vhodnější spíše na sjezdovku i modely spíše do volného terénu. Každopádně lyže zvládnou oboje. Je zde náčiní i pro "experty" - lyže se stejnou konstrukcí jako sportovní modely - sendwich dřevěné jadro s titanalovými výztuhami (zpravidla o menší síle, než sportovní modely). Oproti sportovním lyžím jsou zpravidla měkčí. Najdete zde také dámské modely. Rocker konstrukce a širší střed (kolem 80 mm - lyže spíše na sjezdovku) umožňuje lyžím "plout" v hlubším sněhu. Na tvrdé, upravené sjezdovce nejsou na hraně tak jisté jako sportovní modely. Jsou línější v přechodu do oblouku a díky větší ploše pomalejší. Když sjezdovka trochu změkne, nebo napadne sníh, tak jsou krásně stabilní a jen tak něco Vás nerozhodí. Nevyžadují po lyžaři takovou fyzickou zdatnost, jako sportovní modely a odpustí kdejakou chybku.

Vynikají univerzálností do všech podmínek a možností výletu mimo sjezdovku. Na velmi tvrdé sjezdovce postrádají jistotu na hraně.

Při 170 cm radius cca 14-16 m. Šířka pod vázáním cca 80 mm.

Doporučená délka: K výšce postavy. Dobří, nebo těžší lyžaři volí lyže delší (až +10 cm). Lehčí, nebo né tak zkušení lyžaři volí lyže kratší až - 10 cm.

Allround:

S lyžováním začínáte, nebo se k lyžování vracíte. Případně jste rekreační lyžař bez větší sportovních choutek. V první řadě chcete jezdit pohodlně a snadno. Pak jste u allround lyží správně. Pokud se carvingový oblouk teprve učíte, tak lyže této kategorie Vám s tím rády pomohou. Jedná se o cenově dostupné, univerzální lyže pro méně ambiciozní lyžaře. Lyže jsou měkčí a lehčí. K torzní tuhosti, která je důležitá pro stabilitu na hraně na tvrdé pistě zde napomáhají ve většině případů místo titanalových plátů sklolaminátové výztuhy. Většinou mají Capovou konstrukci, kolem dřevěného jádra je vstřikována pěna. Lyže mají Rocker, což usnadňuje nástup do oblouku. Najdete zde také dámské modely. A najdou se i modely pro velmi dobré lyžaře.

Vynikají univerzálností zpravidla pro méně zdatné lyžaře. Najdou se ale i modely pro sportovněji založené lyžaře.

Při 170 cm radius cca 13-16 m. Šířka pod vázáním je kolem 73mm.

Doporučená délka: K výšce postavy. Lehčí lyžaři, nebo začátečníci až - 10 cm.

Snowblade, shorties, skiboard, big foot

Jedná se o velmi krátké "lyže", které jsou vhodné zejména pro výuku a zlepšení carvingu. Na běžné ježdění pokročilým lyžařům tyto lyže NEDOPORUČUJEME, v rychlosti jsou velmi málo stabilní. POZOR na správnou váhovou kategorii (až do 130kg).

Supershorties

  • Snowblade - do 100 cm, tvar podobný lyžím, nevypínatelné vázání,
  • Skiboard - do 110 cm, tvar podobný snowboardu, velmi široké, nevypínatelné vázání
  • Bigfoot - tvar nohy, dnes se snad již nevyrábí.

Shorties

110-130 cm, vypínatelné, bezpečnostní vázání. Vypadají jako malé lyže, jsou ale konstruovány na hmotnost dospělého.

Dámské modely

Hit posledních sezon, na ženy útočí především designem. Lyže jsou speciálně odladěny pro něžné pohlaví. Mají zpravidla lehčí konstrukci a nižší tuhost a flexi. Tzn. že nevyžadují tolik síly a jdou snadno do oblouku. Ideální jsou tedy zejména pro lehčí a méně zkušené lyžařky. Až na nejvyšší modely obřaček a slalomek najdete dámské lyže ve všech kategoriích.

Jak vybrat lyžařské hole?

Dnes hole plní hlavní úlohu při přesunu k vleku, stánku, nebo při čekaní ve frontě. Kde využijeme spíše delší hole. Při lyžování nám pomáhají držet rovnováhu, často nám stačí kratší hole a delší jsou spíše na obtíž. Je tedy třeba volit nějaký kompromis. Každému vyhovuje něco jiného. Stará rada říká, že správnou velikost zjistíme tak, že hůlku opřeme rukojení o zem, chytneme ji pod "kloboučkem" a ruka by nám měla v lokti svírat pravý úhel. Pro děti máme v nabídce hole s nastavitelnou výškou, které porostou spolu s Vašimi ratolestmi. Hole nejsou pro lyžování až tolik důležité. Dnes jsou spíše modním doplňkem. Liší se v použitých materiálech - hliník (nejlevnější), kompozit, carbon (nejdražší) atd. Z čehož vyplývá celková hmotnost a tuhost holí. Ale ani nejlevnější hole Vám po funkční stránce lyžování neotráví, pokud je tedy hned neohnete. U dražších modelů si můžete dopřát měkčené madlo, vystlaný pásek, nebo nižší hmotnost, jsou také mnohem odolnější vůči ohnutí. Nové modely holí LEKI mají sofistikovaný systém uchycení poutka do hole tzv. Trigger S system. Buď připnete poutka na rukavice, nebo je poutko rovnou součástí rukavic LEKI a do holí se "nacvaknete". Navíc by měl systém Trigger S fungovat jako bezpečnostní vázání a při pádu by Vás měl z hole "vypnout". Video

Jak správně vybrat lyžařšké boty?

Na trhu je mnoho druhů a značek bot. Pomůžeme Vám s orientací v parametrech. Volba správné obuvi však zůstane na Vás, není nic horšího, než trávit den v nepohodlných, nebo velikých botách. Věnujte tedy výběru značnou pozornost. Boty Vám zaručují vedení lyží a do značné míry ovlivňují i Vaše pokroky. Zkoušejte vždy obě boty a dostatečnou dobu se v nich pohybujte (simulujte pohyb na lyžích). Každý má nohu různě širokou, jinak široký nárt atp., vyzkoušejte více modelů a značek. Každou botu posuzujte konkrétně až na noze, ne podle papírových parametrů. Pokud máte problémy se do boty dostat v teple, tak v zimě se do ní nedostanete vůbec. Opět si ujasněte, co od bot očekáváte. Pokud jste sportovní lyžař a chcete přesný přenos sil od nohy na lyže, tak volte boty velmi těsné. V ostřejší jízdě by Vám volnější bota neumožnila dostatečnou kontrolu nad vedením lyže.Bohužel ve většině případů platí pravidlo, že čím výkonnější bota, tím méně pohodlná je. U těsných bot se častěji mohou objevit různé problémy - brnění, křeče atp. Pokud jste rekreační lyžař, nebo upřednostňujete hlavně pohodlí, tak volte boty trošku větší. Čemuž jdou naproti i výrobci a boty rekreační jsou širší, měkčí a zkrátka pohodlnější.

Při lyžování na boty tlačíte daleko větší silou, než při nákleku v obchodě. Na sjezdovce jsou také úplně jiné teploty, než v obchodě (boty Vám ztuhnou). Zkoušejte boty v lyžařské ponožce. Pokud se Vám noha v botě nadměrně pohybuje již v obchodě, tak na lyžích Vám bude vyloženě "kloktat". Pokud jezdíte sportovně a boty Vám jsou v obchodě pohodlné, tak na sjezdovce ve sportovním tempu Vám budou nejspíše velké.

Velikost lyžařských bot se nejčastěji uvádí v systému MONDO (cm případně mm) = délka vnitřní vložky. Mondo 26,5 (cm = 265 mm) odpovídá přibližně velikosti EUR 41 a UK 7,5. Velikost Mondo zjistíte nejsnadněji tak, že si stoupnete na papír který položíte ke zdi o kterou se zapřete patou. Nohu obkreslíte a obrys změříte v nejdelším místě + připočtete 0 až 1,5cm (pro vyšší komfort více) a máte přibližnou velikost Mondo. Ideálně pokud bude bota co nejtěsnější a přitom Vám bude "sedět". Lidé ale díky například širšímu chodidlu, vyššímu nártu, nebo nějakým nárustkům často volí raději větší boty, ve kterých sice nemají takovou kontrolu při přenosu sil na lyže, ale v botech vydrží celý den. Nicméně k ideálu má tato voba daleko. Zkusili jste si v krámě boty např. Nordica o velikosti mondo 275 a seděly Vám perfektně, ale moc se Vám nelíbily? Sednete k počítači a objednáte například Lange ve velikosti 275. S největší pravděpodobností je bude vracet. Každý model je jiný a opravdu není jednoduché najít ty pravé.

Flexindex (orientační údaj) = přibližná tuhost boty (různé boty o stejné flexi mohou být rozdílně tuhé!). Čím vyšší číslo, tím je bota tužší. Sportovnější, nebo těžší lyžaři hledají tužší boty (flexe cca 100-120, ženy zpravidla do 100). Měkčí, levné boty se často nepravidelně deformují. Ke sportovním lyžím patří bota flexe alespoň 90, u těžších lyžařů více. Měkčí boty se při sportovní jízdě budou kroutit a nedokáží správně přenést síly z nohou na lyže. Nadruhou stranu pokud budete mít boty nadměrně tuhé, tak Vám nedovolí přenést a udržet těžiště vpředu, čímž nebudete mít lyže pod dostatečnou kontrolou. Flex index volte s ohledem na to, jakou silou do bot budete tlačit - lepší a těžší lyžaři tlačí do bot větší silou.

Dalším parametrem, který je třeba sledovat je šířka skeletu v mm. Sportovní boty bývají zpravidla užší, rekreační naopak širší. Bota o šířce 100 mm se považuje za úzkou. Nicméně i člověk s širší nohou může díky anatomickému tvarování, případně po menší úpravě boty bez problémů nazout.

Boty je třeba zkoušet a zkoušet. Obrňte se tedy trpělivostí a počítejte s časovou náročností při výběru.

Bootfiting - je dodatečná úprava bot. Kdy je každá bota přizpůsobena Vaší noze. Upravují se jak skelety, tak vložky. Případně se Vám mohou vložky a skelet udělat přímo na míru - např. Sidas, Strolzl. Za takové služby se platí celkem nemalé peníze a navíc je bootfiting řemeslo, které se musí opravdu umět. Proto si patrně u nás zatím nezískal masovější oblibu.

Zajímavé články o botách:

http://skimagazin.cz/serial-o-lyzacich-2-zkousime-lyzarske-boty.html

http://snow.cz/clanek/1227-jak-vybrat-lyzarske-boty-aneb-vse-co-byste-meli-vedet-o-prezkacich

Jak vybrat rukavice na lyže? Rukavice by měly odvádět vlkost a pot od pokožky a zároveň chránit ruce před povětrnostními vlivy a udržet je v teple. Nepromokavost a prodyšnost zajistí membrána. Palčáky lépe drží teplo. Máme v nabídce také vyhřívané rukavice pro veliké "zmrzlíky". Tyto rukavice mají malou baterii a topné těleso - 3 intenzity vyhřívání. Pokud máte ,nebo uvažujete o koupi holí LEKI se systémem Trigger S, tak si můžete dopřát rukavice LEKI, které mají mezi palcem a ukazovákem "očko" pro nacvaknutí do holí. Už tedy nebude hrozit, že pásky ztratíte.

Jak vybrat lyžařské ponožky? Pryč jsou doby kdy jsme používaly více ponožek. Používejte jedny, přesně padnoucí, funkční ponožky. Pokud by ponožka na noze správně nedržela a shrnovala se, tak se Vám v botě vytvoří otlaky. Lyžařské ponožky jsou často tvarované pro levou a pravou nohu a v kritických místech vyztužené proti otlakům. Dále mají průžné, elastické díly, které drží ponožku tak, aby se neshrnovala. Ponožky se liší izolační schopností, schopností odvádět vlhkost a přizpůsobivostí noze (jsou z různých materiálů). A rozdíly jsou poměrně značné. Ponožka za 250,- a 1000,- bude mít úplně jiný komfort. Stejně jako oblečení musí ponožky odvádět pot od pokožky pryč. Velikost volte s ohledem na délku svého chodidla. V sezoně 14/15 přišel Sidas u lyžařských ponožek s gelovou výstelkou v oblasti nártu, kde se nejčastěji objevuje otlačení. Tyto ponožky používáme a máme je v nabídce.

Jak vybrat vhodnou lyžařskou helmu? Helma Vám musí sedět (každému vyhovuje trochu něco jiného)! Helma by Vám měla držet "pevně" na hlavě, aby se při jízdě nepohybovala, na druhou stranu Vás nesmí tlačit. Když si nasadíte helmu, kterou nezapnete a předkloníte se, tak by Vám neměla hned z hlavy sklouznout. Helmy mohou být různě teplé, mohou mít uzavíratelnou ventilaci. Uši mohou být měkké, či integrované v helmě. Skelet helmy může být z různě tvrdých materiálů. Čím vyšší (dražší) model, tím lepší materiály jsou na helmě použity. Helma může mít dále plynulou regulaci velikosti = kolečko. Což je výhodné zejména u dětí, kdy jim helma vydrží déle. Dnes nabízí helmy dostatečný tepelný komfort, takže opravdu není nutné pod helmou vozit čepici atp.

Jak vybrat správné brýle na lyže? Brýle Vám musí hezky a příjemně sedět na obličeji a případně v helmě. Dále se zaměřte na zorník. Najdete zorníky do mlhy, proti slunci atd. Ve skrze jsou 2 typy. První z nich chrání oči proti slunečnímu záření a oslnění. Druhý do špatných světelných podmínek, který se snaží o rozjasnění a zvýraznění kontrastů. Ideální je, pokud můžete zorník vyměnit. Případně mít dvoje brýle. Co se dále u brýlí sleduje je odvětrávání. Vždy se ale zaměřte na příčinu mlžení brýlí a tou je vlhkost, která se do brýlí dostane. Na helmě máte často sníh, nebo vodu. Pokud si do takového místa vysadíte brýle, tak máte při zpětném nasazení na oči po chvilce často problém ve formě mlžících se brýlí. Žádný "antifog" a dvojitá skla Vás v tu chvíli nezachrání.

Máme v nabídce také helmy, které mají brýle integrovány do své konstrukce. Pokud bude mezi brýlemi a helmou v horní části větší mezera, tak Vám ledový vzduch (pokud nemáte kuklu, šátek, nebo čepici) způsobí přinejmenším bolest hlavy. Na druhou stranu, pokud jsou brýle až příliš v helmě na těsno, tak se mohou ucpat odvětrávací otvory a brýle se Vám mohou začít potit.

Je lepší zkoušet brýle společně s helmou, aby do sebe oba komponenty dobře zapadaly.

Facebook

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku a získejte další výhody!

 
Kontakt

Ing. Jiří Suchánek
Tel.: +420 607283261
info@sport-suchanek.cz

Kamenná prodejna

Masarykova 7, Železný Brod

Velké parkoviště přímo naproti provozovně.

Otevírací doba prodejny:

duben - září: ZAVŘENO (otevřeme po předchozí domluvě)

Chci více informací